Избор најлепше фотографије дојења
Слоган: ,,МАМИНО МЛЕКО И МАМИНО СРЦЕ НЕМАЈУ ЗАМЕНЕ”
Светска недеља дојења је глобална кампања која се одржава у око 150 земаља света. Њен циљ је да јача друштвену свест о значају и предностима дојења и да обезбеди подршку дојењу, а тиме унапреди и заштиту здравља мајке и детета.
Званични датум Светске недеље дојења на глобалном нивоу је од 1. до 7. августа, али се државама, организацијама и институцијама предлаже да за обележавање и активности поводом Светске недеље дојења изаберу најприкладније догађаје или датуме у њиховим земљама.
До сада у нашој земљи, као и у многим другим земљама, за датум обележавања Светске недеље дојења изабрана је 40. недеља у години, због тога што трудноћа траје четрдесет недеља. У нашем дому здравља обележавање је у периоду од 01. до 07.октобра 2012.год. Одвијаће се кроз интензиван рад са мајкама и родитељима са акцентом подршке дојења. Централна манифестација биће 02.октобра у 11х у К.Даниловој 16 у 11х када ће бити проглашена најлепша фотографија дојења.Комисија за преглед И избор најлепше фотографије дојења: Др Ђурић, Др Тодоровић, ГС Славица Савкић, Милена Тољић и Весна Пешић
У периоду од 01.-30.септембра 2012.год слати фотографије имејлом patronazapalilula@gmail.com у коме је потребно унети:
- 1. Име и презиме детета; датум рођења; Име и презиме родитеља; насеље, нпр.Карабурма…
Циљ: Заједничко организовање и сарадња са локалним заједницом на промоцији ПРИРОДНЕ ИСХРАНЕ новорођенчета и преношење поруке женској и мушкој популацији у заједници како би мајке имале подршку да отпочну са дојењем, да истрају у искључивом дојењу у првих шест месеци и наставе дојење уз допунску исхрану најмање до краја прве године, и даље.
У дому здравља Палилула, још од 1996.године функционишу ,,Школе родитељства”, групе за подршку у оквиру Клуба мама мамама – подршка мајки са позитивним искуством, психофизичка припрема и друге сличне групе.
Програм 10 корака до успешног дојења
Свако породилиште, саветовалиште, као и свака друга установа која пружа здравствену заштиту мајци и детету треба да спроводи следеће мере за унапређење природне исхране одојчади:
- Усвоји стратегију-програм дојења у писаној форми, са којом редовно упознаје целокупно особље.
2. Обучи целокупно особље које се бави здравственом заштитом мајке и детета за примену стратегије-програма дојења.
3. Информише све труднице о предностима дојења и мерама за успостављање дојења и лактације.
4. Помогне мајкама да започну дојење пола сата по рођењу детета.
5. Покаже мајкама како да доје и како да одрже лактацију, чак и у случајевима када се мајка и њено новорођенче привремено раздвајају.
6. Не даје новорођенчади никакву храну или течност осим мајчиног млека, изузев у случајевима када је то медицински неопходно.
7. Обезбеди смештај мајке и новорођенчета у истој соби заједно 24 сата дневно.
8. Подстиче дојење на захтев детета, тј. кад год оно затражи.